PGD Cvetkovci
- Cvetkovci 10C
- 2273 Podgorci
- 041 / 897 678
- pgd.cvetkovci@gz-ormoz.si
Janez Marin
Predsednik PGD Cvetkovci
- 041 / 897 678
- janez.marin@gmail.com
Branko Hergula
Poveljnik PGD Cvetkovci
- 041 / 359 617
- branko.hergula@gmail.com
Borut Hergula
Tajnik PGD Cvetkovci
- 031 / 885 023
- borut.hergula@gmail.com
O društvu
Prostovoljno gasilsko društvo Cvetkovci je bilo ustanovljeno 18. 11. 1923 leta. Povod za ustanovitev PGD Cvetkovci je bil velik požar 23. 07. 1923 pri Dioniziju Hanželič v Cvetkovcih. Ustanovni občni zbor je bil pri Jerneju Petek, navzočih pa je bilo 26 mož in sicer: Franc Krumpl, Anton Krumpl, Anton Senica, Blaž Megla, Martin Venta, Franc Venta, Jakob Emeršič, Alojz Senica, Jakob Roškar, Filip Janžekovič, Martin Rižnar, Vinc Leben, Ivan Rakuša, Anton Rakuša, Franc Nemec, Franc Petek, Mirko Petek, Jožef Petek, Anton Ozmec, Andrej Marin, Jakob Korpar, Franc Bukovec, Mirko Podplatnik, Ivan Ozmec, Jožef Venta in Jakob Rižnar. Prvi predsednik je bil Franc Petek, podpredsednik Filip Janžekovič, tajnik Anton Senica, blagajnik Martin Venta in orodjar Franc Krumpl. Od ustanovitve pa do danes je opravljalo funkcijo predsednika 13 mož in sicer: Franc Petek, Ivan Hergula, Janez Ozmec, Ivan Venta, Franc Ozmec, Daniel Ozmec, Mirko Venta, Anton Hanželič, Franc Trunk, Viktor Ozmec, Anton Dominko, Andrej Primužič in Slavko Venta. Najdaljši staž za predsednika ima Anton Dominko. Funkcijo poveljnika je opravljal do leta 1932 sam predsednik društva, nato so si sledili Franc Ozmec, Franc Munda, Maks Kostanjevec, Franc Kandrič, Janez Marin st. in Branko Hergula. V času ko še ni bilo električne sirene je opravljal dolga leta funkcijo trobentača Matija Zadravec.
Društvo je doseglo velik napredek v zadnjih 30 letih, vendar so za uspeh pomembni tudi mahni dosežki preteklosti, na katerih gradimo društveni razvoj še danes. Društvo je tako pod posameznimi predsedniki dosegalo vzpone, kot tudi padce. Pa da naštejem le nekaj najvažnejših pridobitev v vseh 90 letih. Takoj po ustanovitvi je društvo dobavilo nekaj cevnega materiala in voz za prevoz cevi. Takoj za tem se je dobavila ročna brizgalna. Dogradilo se je prvo orodišče na zemljišču Tomaža Kolariča, danes pri Tomažiču. Nato je bila dobavljena leta 1938 prva motorna brizgalna ILO, ki je še danes v gasilskem domu kot spominski eksponat. Tega leta se je ustanovil tudi kulturni odsek in dobavilo se je 150 slovenskih knjig, katerih večina je še danes v našem domu. Pred II. svetovno vojno je bil dobavljen tudi vprežni voz za prevoz moštva in motorke. Ta voz je bil pozneje predelan v mrliški voz. Po II. svetovni vojni se je k orodišču dogradila dvorana in dobavila se je električna sirena, ki je do letos služila svojemu namenu. Tudi na kulturno dejavnost se ni pozabilo, tako je bilo za gasilsko knjižnico dobavljenih 150 knjig, ki so še danes v našem društvu, ustanovljena pa je bila tudi pihalna godba, ki je delovala kar nekaj let v času stare Jugoslavije. Leta 1958 je bil dobavljen prvi društveni prapor, ki je letos star 55 let. Ob razvitju tega prapora smo delovali še pod Občinsko gasilsko zvezo Gorišnica. Kmalu za tem pa smo pristopili k Občinski gasilski zvezi Ormož. Nato je bila v letu 1966 dobavljena motorna brizgalna Jadran. V časi predsednikovanja Viktorja Ozmec smo leta 1971 nabavili prvo novo gasilsko orodno vozilo kombi IMV 1600, kateri je bil v društvu polnih 20 let, leta 1973 pa dobavili motorno brizgalno Rosenbauer, ki je letos stara 40 let in še služi svojemu namenu. Ker pa je bil gasilski dom na zelo neprimerni lokaciji zaradi prometne ceste Ormož-Ptuj, se je pričelo razmišljati o gradnji novega doma na novi lokaciji, za katerega sta podarila zemljišče Franc Munda in Andrej Muhič. To je lokacija na kateri se danes nahajamo. Pričela se je doba predsednikovanja društva Antona Dominka. Takoj se je pričela gradnja novega gasilskega doma, ki je trajala 15 let, saj takrat ni bilo sofinancerjev s strani GZ ali občine. Vse smo morali ustvariti sami v vasi. Bili smo uspešni in danes imamo res lep in prostoren gasilsko vaški dom. V času osamosvojitvene vojne smo dobavili novo orodno gasilsko vozilo TAM, katerega smo predali
svojemu namenu že v samostojni Sloveniji. V letih 2000 do 2010 pa je društvo dobavilo kar dve novi gasilski vozili in sicer večje gasilsko vozilo z vodo GVV-2 in gasilsko vozilo za prevoz moštva GVM-1. Veliko se je vlagalo tudi v opremo operativne enote in v sam gasilski dom. Zadnja leta smo uspeli urediti v domu centralno ogrevanje, zamenjati strešno kritino, obnoviti fasado, obnoviti sanitarije, obnoviti zunanje stopnice v zgornjo dvorano, dobaviti nova avtomatska vrata za garaže, prepleskati vse notranje prostore in zamenjati stavbno pohištvo.
V društvu imamo preko 50 svečanih oblek, zelo dobre tekmovalne enote, med katerimi izstopa tekmovalna enota člani A. Društvo trenutno šteje 140 članov, pokriva požarni rajon vasi Cvetkovci in Osluševci južno od železniške proge. PGD Cvetkovci združuje vas Cvetkovci na različnih področjih (požarna varnost, šport, kulturna dejavnost, družabna dejavnost) in je center dogajanja v vasi.